Наръчник за добри чуждестранни и национални практики
По Проект № BG05SFOP001-2.025-0212 с наименование „Ранното детско развитие – споделена грижа и отговорност на обществото“ с подкрепата на Оперативна програма "Добро управление", изпълняван от „Фондация за децата в риск по света“ в партньорство с Фондация „Институт за устойчиво развитие на правото“, бе създаден Наръчник за добри чуждестранни и национални практики.
Може да се запознаете с наръчника на този линк:https://drive.google.com/file/d/17f-2GBqCbB1lfxFGAeZg_q9cZxHdVsBx/view?usp=sharing
Реализация на Дейност 2 „Изследване на добри практики и модели в три страни-членки на ЕС и в Република България за предоставяне на неформални услуги за деца в общността“
26.06.2 023 г.
По Проект № BG05SFOP001-2.025-0212 с наименование „Ранното детско развитие – споделена грижа и отговорност на обществото“, изпълняван от „Фондация за децата в риск по света“ в партньорство с Фондация „Институт за устойчиво развитие на правото“ приключи изпълнението на Дейност 2.
Фокусът на проекта е подобряване на благосъстоянието на всички български деца, правото им да получават качествени и достъпни институционални и неформални услуги.
Докладът с констатациите, изводите и обобщенията от извършения мониторинг се намира на следния линк:https://drive.google.com/file/d/1641lNZkeEwmsP5CoF4tC8Nhvkg9LeGfl/view?usp=sharing.
В проучването са включени съществуващи добри практики от Унгария, Франция и Нидерландия, моделите на тяхното финансиране и регулация. От българските практики на неформални услуги за уязвими групи деца са разгледани Центрове МИР - „Фондация за здраве и социално развитие“, „Къщата на семейството и общността“/ Центрове “Сигурен старт“ – Фондация “Лале“ и местни неправителствени организации, Центрове за ранно детско развитие на Сдружение „МИГ Луковит-Роман“ в община Луковит. Представен е модел за пространство за ранно детско учене в читалище на „Фондация за децата в риск по света“.
Основните препоръки, изведени в резултат на проведеното проучване на добри практики и модели, бяха представени на вниманието на ресорните структури на държавната администрация.
Реализация на Дейност 3 „Правен анализ на регулациите, формулиране на предложения за изменение на нормативната уредба и отправяне на препоръки, свързани с моделите за предоставяне на неформални услуги в общността“
24.06.2023 г.
По Проект № BG05SFOP001-2.025-0212 с наименование „Ранното детско развитие – споделена грижа и отговорност на обществото“, изпълняван от „Фондация за децата в риск по света“ в партньорство с Фондация „Институт за устойчиво развитие на правото“ приключи изпълнението на Дейност 3.
Фокусът на анализа е преглед на нормативните аковете в областта на услугите за деца в ранна възраст и тяхното финансиране с цел да предостави информация за съвременните реалности и потребности. Основна цел е да се формулират предложения за регулиране на неформално съществуващите в България алтернативни/ допълващи услуги за образование и грижа в ранна детска възраст (ОГРДВ), както и на други допълващи услуги, заимствани от добрите практики на три страни членки на ЕС, които са подходящи за българската среда и условия, както и да се направи предложение за тяхното регламентиране чрез промени в действащите релевантни нормативни актове в сферата на ОГРДВ.
„Правен анализ на регулациите, формулиране на предложения за изменение на нормативната уредба и отправяне на препоръки, свързани с моделите за предоставяне на неформални услуги в общността“ е достъпен на следния линк: https://drive.google.com/file/d/1tE0QZwVqsGn4oJGe9ezC3seAyDMbMgna/view?usp=sharing
Реализация на Дейност 1 „Провеждане на граждански мониторинг на учебната програма на детски градини и ясли в съответствие с приложното поле на област 3 “Учебна програма“ от Препоръката на Съвета на Европейския съюз за висококачествени системи за образование и грижи в ранна детска възраст“
22.03.2023 г.
По Проект № BG05SFOP001-2.025-0212 с наименование „Ранното детско развитие – споделена грижа и отговорност на обществото“, изпълняван от „Фондация за децата в риск по света“ в партньорство с Фондация „Институт за устойчиво развитие на правото“ приключи изпълнението на Дейност 1.
Фокусът на проекта е подобряване на благосъстоянието на всички български деца, правото им да получават качествени и достъпни институционални и неформални услуги.
Докладът с констатациите, изводите и обобщенията от извършения мониторинг се намира на следния линк:
https://drive.google.com/file/d/1jXWjxBPc5pQ3mukguyXViJ_PauoLlk39/view?usp=share_link
В проучването са включени 5 различни по демографски характеристики общини в страната - София, Луковит, Оряхово, Мездра, Търговище. Във всяка община взеха участие по 2 детски заведения.
Основните препоръки, изведени в резултат на проведения граждански мониторинг на учебната програма на детски градини и ясли, бяха представени на вниманието на ресорните структури на държавната администрация.
рижа и отговорност
Ранно детско развитие - споделена грижа и отговорност
Фондация „Институт за устойчиво развитие на правото“ е партньор на „Фондация за децата в риск по света“, която през м. септември 2022 г. сключи Договор с Управляващия орган на Оперативна програма „Добро управление“. Изпълняваме Проект № BG05SFOP001-2.025-0212, с наименование „Ранното детско развитие – споделена грижа и отговорност на обществото“, финансиран по ОПДУ, с финансовата помощ на Европейския социален фонд.
Основна цел на проектното предложение е повишаване на гражданското участие в процеса на формиране и контрол на изпълнението на политики за ранно детско развитие от партньорите – организации с опит и фокус на дейност изследваната тематика.
Партньорите по проекта целят да допринесат за подобряване на регулаторната среда и практика по отношение на обществено значима кауза – ранното детско развитие като основа за изграждане и развитие на пълноценни личности, активни членове на гражданското общество.
Фокусът на проекта е подобряване на благосъстоянието на всички български деца, правото им да получават качествени и достъпни институционални и неформални услуги. С реализацията на планираните дейности целим да допринесем за нарастване на активността на НПО при формулиране и изпълнение на политики и да споделим експертизата си с мрежа от НПО, работещи в областта на ранното детство. Проектното предложение включва извършване на мониторинг на учебна програма в образователни институции за малки деца в 5 общини в страната; изследване на добри практики и модели в 3 страни-членки на ЕС и в Република България за предоставяне на неформални услуги за деца в общността; изготвяне на правен анализ на регулациите, формулиране на предложенията за изменение на нормативната уредба и отправяне на препоръки, свързани с моделите за предоставяне на неформални услуги в общността; провеждане на 5 бр. работни срещи – семинари с представители на местните общности, местните власти, професионалисти, родители, НПО ангажирани с предоставяне на неформални услуги и извършване на информационни дейности с цел повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство за ранно детско развитие.
Проектът включва изпълнение на следните дейности:
Дейност 1: Осъществяване на граждански мониторинг/Мониторинг на учебна програма в образователни институции за малки деца
Дейност 2: Изследване на добри практики и модели в 3 страни-членки на ЕС и в Република България за предоставяне на неформални услуги за деца в общността
Дейност 3: Изготвяне на правен анализ на регулациите, формулиране на предложенията за изменение на нормативната уредба и отправяне на препоръки, свързани с моделите за предоставяне на неформални услуги в общността
Дейност 4: Работни семинари със заинтересованите страни. Провеждане на 5 бр. работни срещи – семинари с представители на местните общности, местните власти, професионалисти, родители, НПО ангажирани с предоставяне на неформални услуги
Дейност 5: Информационни дейности с цел повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство за ранно детско развитие
Стойност: 58 165,15 лв.
БФП: 100 %
Съфинасиране чрез ЕСФ: 49 440,37 лв. Национално съфинансиране: 8 724,78 лв.
Период на изпълнение: 09.2022 г. – 08.2023 г.